ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

Zakończył się kolejny rok szkolny, czas na upragnione i zasłużone wakacje bez porannego wstawania, dzwonków i zadań domowych. Dla naszych Ósmoklasistów to koniec pewnego etapu, opuścili mury naszej szkoły i wyruszyli w poszukiwaniu nowych dróg. Podczas uroczystego zakończenia Pani Dyrektor podziękowała uczniom za trud włożony w naukę, zwłaszcza w ostatnim roku, a także gratulowała sukcesów i życzyła powodzenia w nowych szkołach. Kochani Absolwenci wierzcie we własne siły, nie rezygnujcie z marzeń, bowiem każdy z Was ma ważną rolę do spełnienia. Rozwijajcie skrzydła młodości! Niech w Waszych sercach zawsze będzie miejsce na wspomnienie szkoły podstawowej. Wszystkim uczniom życzymy bezpiecznych wakacji, samych słonecznych dni, wielu przygód i wspaniałych podróży.

 

wakacjeRozpoczął się  wymarzony  wakacyjny czas. To czas beztroski i odpoczynku, w którym musimy jednak pamiętać o  przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.  Pamiętajcie, że w trudnych, niebezpiecznych sytuacjach należy wezwać pomoc.  Bądźcie ostrożni podczas korzystania z Internetu, nie zapominajcie o zasadzie  ograniczonego zaufania do osób i treści, na które trafiacie w sieci. Dbajcie o swoje zdrowie i zwiedzajcie nasz kraj jego zabytki i przyrodę.

Dziękując za wysiłek i współpracę życzymy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom naszej  szkoły pięknych, słonecznych, radosnych i bezpiecznych wakacji.

Dyrekcja i Rada Pedagogiczna

bezpieczne wakacje

Narodowy Dzień Powstań Śląskich – nowe święto państwowe

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Polacy stanęli przed trudnym i ważnym zadaniem. Musieli odbudować państwo polskie po trwającej prawie półtora wieku niewoli. Niestety musieli także walczyć o granice odradzającego się państwa.

Do tej walki przystąpili także Ślązacy, a ich determinacja, odwaga i patriotyzm nie mogą pójść w zapomnienie. W trzech powstaniach – w latach 1919, 1920 i 1921 r. – Polacy wywalczyli przyznanie Polsce znacznego obszaru Górnego Śląska (z dobrze rozwiniętymi górnictwem i przemysłem). Dlatego od tego roku, 20 czerwca, będziemy obchodzić Narodowy Dzień Powstań Śląskich.

Pomysłodawcami upamiętnienia trzech powstań śląskich oraz ich uczestników są radni Sejmiku Województwa Śląskiego oraz m.in. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Polski Śląsk.

Ustawa wprowadzająca to nowe święto została podpisana 7 czerwca br. przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, który tak argumentował uchwalenie ustawy:

„Mając na uwadze oddanie czci bohaterom, których odwaga umożliwiła powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, kultywowanie pamięci o naszych przodkach walczących o niepodległość i upowszechnienie wiedzy o tych trzech zrywach w świadomości Polaków, ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstań Śląskich – jest w pełni uzasadnione”.

Fakt ten nie przeszedł bez echa w naszej szkole. Uczniowie klasy 7, którzy w tym roku szkolnym zgłębiali wiedzę na temat odradzającego się państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. oraz wydarzeń historycznych związanych z ustanowieniem nowych granic państwa, a więc także na temat powstań śląskich, przygotowali krótki apel.

20 czerwca siódmoklasiści odczytali w poszczególnych klasach informacje na temat ustanowienia nowego święta państwowego oraz przybliżyli tło historyczne wydarzeń z lat 1919-1921.

Zdjęcia...

18.06.2022 w nastąpiło uroczyste zakończenie Kampanii Rowerowy Maj. Nasza Szkoła zajęła I miejsce w kategorii szkół małych. Pani Prezydent, na ręce Pani Dyrektor przekazała bon przeznaczony na zakup stojaka na rowery oraz nagrody dla najaktywniejszych uczestników. Ponadto Przedszkole otrzymało dyplom i kosz słodyczy, który został przekazany małym rowerzystom. Najmłodsi podczas zajęć realizowanych w ramach kampanii zapoznali się podstawowymi zasadami poruszania się po drodze oraz odpowiednim ubiorem rowerzysty.

Dziękujemy Rodzicom za mobilizowanie dzieci do aktywnego udziału w kampanii. Gratulujemy wszystkim uczestnikom wytrwałości i wspaniałej kondycji!

Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji!!!!

Serdecznie zapraszamy do fotorelacji ...

wolontariat "Odwagą jest zamienić kanapę na wygodną parę butów i zacząć działać".

Papież Franciszek

Odwagą i chęcią wykazali się uczniowie klasy VIII i VII, którzy należą do Szkolnego Koła Wolontariatu. W roku szkolnym 2021/2022 bardzo często rezygnowali z własnego wolnego czasu, by pomagać innym, młodszym, potrzebującym, słabszym. Z wielkim zapałem i energią podejmowali różne działania na rzecz szkoły, środowiska lokalnego, ludzi będących w potrzebie oraz zwierząt. Swoją pracę wykonywali za darmo, bowiem taka jest idea wolontariatu. Udowodnili, zwłaszcza w tym ostatnim roku szkolnym, że z pomaganiem im do twarzy! Nasi szkolni wolontariusze wraz z opiekunami organizowali i realizowali różne przedsięwzięcia. Podejmowana przez uczniów aktywność wpływała pozytywnie na rozwój ich osobowości oraz kształcenie postawy otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, dostarczała również alternatywnych form spędzenia wolnego czasu. Zorganizowali różne formy aktywności dla wychowanków przedszkola oraz dzieci uczęszczających na świetlicę m.in. zumbę, naukę języka angielskiego, akcję Cała Polska czyta dzieciom, Dzień Książki, naukę pierwszej pomocy. Współpracowali z Samorządem Uczniowski, organizując liczne zbiórki i akcje. Zachęcali starszych uczniów do aktywności fizycznej organizując rozgrywki, turnieje i zawody sportowe. Promowali czytelnictwo w szkole oraz pomogli w urządzaniu nowej biblioteki. Służyli pomocą przy organizacji imprez okolicznościowych. Systematycznie sprzątali osiedle Pogwizdów Nowy. Pomysłów i chęci uczniom nie brakowało, zabrakło jedynie czasu na wszystkie zaplanowane działania na rzecz pomocy innym. Jesteśmy jednak pewni, że chętnych rąk do pomocy nie zabraknie w następnym roku i młodsi uczniowie Szkolnego Koła Wolontariatu będą kontynuować tę jakże szlachetną misję.

Zdjęcia...