Serdecznie gratulujemy Dominikowi Dziurzyńskiemu zajęcia II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym " Każdy może zostać artystą - Wiosna" zorganizowanym przez Przedszkole nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Mysłowicach.

165644301003516564430100531656443010063

 

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 w przedszkolu

24 czerwca 2022 r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego również przez przedszkolaków. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań z niektórymi wychowankami. Najstarsi przedszkolacy uczestniczyli w szkolnej uroczystości obserwując innych szkolniaków do których grona dołączą we wrześniu.
Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy wręczone przez swoich wychowawców oraz nagrody – niespodzianki zakupione przez Rodziców.
Życzymy, by wakacje były czasem zasłużonego i bezpiecznego wypoczynku. Pragniemy pogratulować dzieciom osiągniętych sukcesów i serdecznie podziękować wspaniałym Rodzicom za zaangażowanie i serce włożone we współpracę z przedszkolem.

Zdjęcia Jeżyki...

Zdjęcia Szaraczki...

bajecznaNasza grupa Szaraczki wzięła udział w kolejnej edycji projektu czytelniczego „Bajeczna Księga”, którego ambasadorką jest Pani Ewa Stadtmüller, autorka książek dla dzieci. Projekt realizowano w terminie od 13 września 2021 r. do 3 czerwca 2022 r.

Celem projektu jest promowanie czytelnictwa wśród przedszkolaków, stworzenie okazji do twórczej ekspresji językowej i plastycznej oraz angażowanie rodziców do współpracy z przedszkolem, w ramach wspierania rozwoju dzieci. Szaraczki po odczytaniu początku historii „O Zajączku Beniu i jego przyjaciołach”, wyrażały chęć na stworzenie dalszej części opowiadania. Pierwszego dnia pierwsze chętne dziecko zabrało „Księgę” do domu i wraz z rodzicami dopisali, dorysowali kolejną interesującą i zaskakującą historię. Ksiażka krążyła od domu do domu gdzie powstawały kolejne przygody zajączka Benia, który jest świetnym sportowcem trenującym, by wziąć udział w zawodach w berka kicanego. Niestety w przeddzień zawodów okazuje się, że Benio zaraził się od swojego dziadka chorobą o przedziwnej nazwie - truskawiec zajęczy. Czasu jest mało, a zawody tuż tuż...  Czy Beniowi uda się znaleźć sposób, by szybko pokonać chorobę, wziąć udział w zawodach i zdobyć upragniony medal? Wszystko zależało od pomysłowości i kreatywności przedszkolaków oraz ich rodziców, którzy fantastycznie wspierali swoje pociechy w twórczej pracy. 

Projekt bardzo spodobał się nie tylko dzieciom, ale również rodzicom. Dzięki tak owocnej współpracy i zaangażowaniu, powstała nam cudowna i magiczna księga, którą mogą Państwo oglądać w wersji elektronicznej.

Księga w wersji elektronicznej

Certyfikat

22 czerwca nasze przedszkole odwiedził sam pan listonosz – tato Michała, Pan Krzysztof. Dzięki jego życzliwości  i pracowników poczty, dzieci miały okazję zapoznać się ze specyfiką pracy listonosza, obowiązkami i trudnościami, z jakimi boryka się na co dzień (dowiedzieliśmy się, że niestety w wykonywaniu tego zawodu przeszkadzają panom listonoszom psy, które często warczą, gryzą i są niebezpieczne). Dzieci mogły obejrzeć jak wygląda mundur pocztowca (już niestety rzadko używany) oraz logo poczty. Dowiedzieliśmy się też, jaką drogę pokonuje przesyłka od nadawcy do adresata, a także, czym te listy podróżują. Najsympatyczniejsze było chowanie się w worku na listy listonosza i ważenie, którego dokonywał pracownik poczty. Szczególne zainteresowanie przedszkolaków wzbudziły atrybuty listonosza: czapka i torba, której zawartość została ujawniona, a w niej listownik, duży portfel. Rozmowa z gościem uświadomiła dzieciom znaczenie znajomości swojego imienia i nazwiska, a także własnego adresu zamieszkania. Dzieci miały możliwość przyklejenia znaczków i przybicia pieczątki na otrzymane koperty. Na koniec pan listonosz usłyszał głośne „dzię-ku-je-my”. Tradycyjnie wręczyliśmy także pamiątkowy dyplom - podziękowanie a Pan listonosz obdarował nas  słodkościami. Wizyta ta z pewnością na długo zapadnie w naszej pamięci. Dziękujemy za poświęcony nam czas.

Zdjęcia...

 

 

We środę u Szaraczków odbyło sie spotkanie z Panią Ewą - SZKOLNĄ HIGIENISTKĄ. Pani Ewa najpierw przeczytała wiersz o zdrowiu a potem opowiedziała dzieciom jak należy dbać o higienę jamy ustnej, ciała, rąk. W jaki sposób odżywianie wpływa na rozwój dzieci. Pani higienistka wspomniała również o bezpiecznych zachowaniach podczas wakacji. Serdecznie dziękujemy za cenne wskazówki, które na pewno wykorzystamy.

IMG 20220622 1626451Od października do czerwca 2022 przedszkolaki z grupy Krasnoludków i Jeżyków wzięły udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Terapia ręki dla każdego”. Głównymi celami zajęć podczas realizacji projektu „Terapii ręki dla każdego” było usprawnianie i wspomaganie dzieci w osiągnięciu optymalnego poziomu w zakresie samoobsługi, zabawy, doskonalenie umiejętności szkolnych przygotowujących do dalszej edukacji, w tym sprawności motorycznej, manualnej i grafomotoryki poprzez usprawnianie funkcji percepcyjno – motorycznych. Tematyka zajęć:

1. Sprawność fizyczna, stabilizacja posturalna i stabilizacja kończyny górnej

2. Równowaga i schemat ciała

3. Przekraczanie linii środka. Napięcie mięśniowe

4. Percepcja wzrokowa

5. Koordynacja wzrokowo-ruchowa

6. Percepcja czuciowa – zmysł dotyku

7. Opozycja kciuka i dysocjacja palców

8. Manipulacja

9. Rozwój grafomotoryki

Zapraszamy do fotorelacji. Jeżyki  Krasnoludki...

13 czerwca w hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 12 w Rzeszowie po raz pierwszy po długiej przerwie Szaraczki mogły się spotkać się w gronie Rodziców.

Zapraszamy do relacji zdjęciowej oraz filmu.

Część Pierwsza

Część Druga

 

14 czerwca z Rodzicami spotkała się grupa Krasnoludków

Realcja zdjęciowa

21 czerwca ze swoimi Rodzicami spotkały się Jeżyki.  

Relacja zdjęciowa...

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom następujących konkursów:

1. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Bezpieczny przedszkolak w sieci” – Wiktoria Koźmic I MIEJSCE - Sabina Płoch, Anna Korus

bezpieczny

2. Konkurs Plastyczny „Leśni mieszkańcy oczami dziecka”:

- Antoni Gaweł III MIEJSCE –Anna Korus, Sabina Płoch,

- Wiktoria Koźmic WYRÓŻNIENIE - Anna Korus, Sabina Płoch

lesni2 lesni1

3. Gminny konkurs literacko-plastyczny „Witajcie w Naszej Bajce – Świat Marii Kownackiej Widziany Oczami Dziecka” – Aleksandra Rączy WYRÓŻNIENIE –Sabina Płoch, Małgorzata Zięba

witajcie

ALEKSANDRA RĄCZY WYRÓŻNIENIE

 

Dnia 10.06.2022 nasze przedszkole odwiedził teatrzyk Zielony Melonik z przedstawieniem pt: "Zabawy trudne sprawy". Główna bohaterka przedstawienia Michasia miała w domu dużo zabawek, ale była nieszczęśliwa ponieważ brakowało jej przyjaciół. Na podwórku Michasia spotkała koleżankę Kasię. Dziewczynki bawią się razem w domu, jednak zabawa szybko się skończyła kłótnią. Przedszkolaki dowiedziały się, że każdy nowy dzień to szansa nowa, by coś zmienić w swoim postępowaniu. Jednak żeby coś zmienić to trzeba próbować. Czasami zdarza nam się pokłócić, ale wtedy trzeba starać się wszystko naprawić. Dzieci zrozumiały też co to jest kompromis. Wszyscy uczestnicy zabawy powinny być zadowoleni. Na koniec przedstawienia dzieci zaśpiewały piosenkę o przyjaźni:
"Przyjaźń to jest wielka sztuka,
trzeba znaleźć na to pomysł,
czasem mówić, czasem milczeć
i iść na kompromis".
 
Przedszkolaki z naszego przedszkola brały udział w Jubileuszowym X Miedzynarodowym Konkursie Plastycznym pt: "Wesołego Alleluja". Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Woli Zgłobieńskiej. Patronem honorowym konkurs objęli Podkarpacki Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Starosta Rzeszowski, Burmistrz Boguchwały, Prezes Banku Spółdzielczego w Niechobrzu, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Boguchwale. Wyróżnienie w tym konkursie otrzymała Klaudia Czajewska uczęszczająca do 2 grupy przedszkolnej. /G. Bieniek, M. Lis
 wesolego alleluja2 wesolego alleluja1
Gratulujemy Hannie Morąg zajęcia I Miejsca oraz Nikodemowi Szalacha zdobycia III Miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. Biało-czerwone święta majowe zorganizowanym przez Zespół Szkół w Malawie. / Sabina Płoch, Anna Korus, Małgorzata Zięba
biale czerwone swieta majowe hanna
 
biale czerwone swieta majowe nikodem
Nikodem Szalacha III Miejsce1  Hanna Morag I MIEJSCE
 Gratulujemy I Miejsca Adrianowi Krowiakowi oraz III Miejsca Mateuszowi Pęckowi, który wziął udział w XII Gminno-Parafialnym Konkursie ph. "Święty Jan Paweł II - Patron Rodziny" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Rudnej Małej. /M. Zięba, M. Lis
mati papiez2
mati papiez3mati papiez1
adii papiez1

projekt angielski31.05.2022 zakończył się Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „English Special Days” , który miał na celu budzenie zainteresowania dzieci językiem angielskim poprzez wprowadzanie na zajęciach języka angielskiego scenariuszy zajęć „dni nietypowych”. W ramach projektu zrealizowano następujące tematy:

1. AUTUMN DAY

2.FRUIT AND VEGETABLE DAY

3. INTERNATIONAL DAY OF FAIRY TALES CHARACTERS

4. TEDDY BEAR DAY

 5. HELLO SANTA

6. CHRISTAMS

7. GRANDPARENTSDAY

8. PIZZA DAY

9. VALENTINE'S DAY

10. SAINT PATRICK'S DAY

12.SPRING DAY

13. EASTER

14. WORLD BEE DAY

15. MOTHER’S DAY

Podsumowanie udziału w projekcie „BLIŻEJ PIESKA” pod patronatem Bliżej Przedszkola w roku szkolnym 2021/2022

Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę” – to pierwsze słowa polskiej ustawy o ochronie zwierząt. W tę wiedzę należy wyposażać społeczeństwo – a najlepiej zacząć właśnie od dzieci, od ich fascynacji światem, przyrodą i zwierzętami, która w prosty sposób może być przekształcona w wiedzę praktyczną: jak właściwie traktować zwierzęta, dbać o nie, porozumiewać się z nimi.

W ramach realizacji projektu „BLIŻEJ PIESKA”, któremu patronuje Bliżej Przedszkola w Przedszkolu Publicznym Nr 45 w Rzeszowie odbyło się wiele inicjatyw. Jesienią zorganizowano zbiórkę karmy dla zwierząt z rzeszowskiego schroniska „Kundelek”. Zebrano 190 kg karmy za co jesteśmy bardzo wdzięczni Rodzicom, Dzieciom i Pracownikom placówki.

W październiku obchodzono Dzień Kundelka. W trakcie wspólnych zabaw i zajęć kształtowana była postawa właściwego stosunku do zwierząt. Dużą uwagę zwracano na uwrażliwianie na krzywdę oraz wyrabianie empatycznych cech u dzieci. Przedszkolaki wykonały wspólnie plakat pt. „Kodeks właściwego zachowania wobec zwierząt”.

W kwietniu gościem w przedszkolu była Pani Katarzyna Pokrzywa z rzeszowskiego schroniska dla zwierząt KUNDELEK wraz z jego mieszkańcem, pieskiem Psikusem. Dzieci dowiedziały się co to za miejsce schronisko oraz jak można pomóc zwierzętom tam mieszkającym. Pani przybliżyła dzieciom specyfikę pracy w schronisku oraz opieki nad przebywającymi tam zwierzętami. Odbyła się również pogadanka na temat właściwej opieki nad posiadanymi przez dzieci zwierzętami domowymi. Nasz Gość poruszył też kwestię bezpieczeństwa podczas kontaktu z obcymi zwierzętami. Każdy uczestnik pogadanki otrzymał kalendarzyk. Na zakończenie dzieci wręczyły Pani Katarzynie laurkę z podziękowaniem za poświęcony czas i odwiedzenie przedszkola wraz z pieskiem.

Podczas realizacji projektu dzieci niosły pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczyły się właściwego zachowania wobec nich.

Relacja zdjęciowa...

 

 

 

8 czerwca 2022 r. przedszkolacy z grupy Jeżyki i Szaraczki pojechali do kina Zorza w Rzeszowie na spektakl pt.: Tesla vs. Markoni. Był to spektakl inspirowany prawdziwą historią o największych wynalazkach XIX/XX wieku. Ta wyjątkowa opowieść przybliżyła dzieciom sylwetki takich geniuszy jak Nicola Tesla, Guglielmo Marconi, Thomas Alva Edison. Historia rywalizacji wielkich wynalazców „Tesla vs. Marconi” to spektakl, który mówi o początkach wynalazczości, o tzw. drugiej rewolucji przemysłowej, kiedy dwa wielkie umysły Thomas Edison i Nikola Tesla toczyły spór o prymat. Przedstawienie miało walory edukacyjne, które w sposób przystępny i humorystyczny opowiada o najważniejszych wynalazkach takich jak radio, telewizja, telefon. Dzieci aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu, niektórzy mieli okazję spróbować swoich sił na scenie biorąc udział w „reklamie”.

Zdjęcia...

8 czerwca Szaraczki gościły muzyka - tatę Filipa. Pan Tomasz opowiedział nam o swojej pracy, pokazał i zagrał na wszystkich elementach zestawu perkusyjnego. Wyjaśnił w jaki sposób tworzy bębny, werble. Muzykowaniu nie było końca, dzieci z wielką ochotą obserwowały grę pana Tomasza, po czym z wielkim entuzjazmem przystąpiły do samodzielnego grania. Każdy mógł spróbować swoich sił w grze na bębnach (jeden z nich zrobiony był z recyklingu nieużywanej, pustej butli gazowej) i poczuć się jak prawdziwy perkusista.

Bardzo dziękujemy za piękną lekcję muzyki. Było czadowo!

Zdjęcia...

Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają młodsze i starsze przedszkolaki. W naszym przedszkolu był to dzień wyjątkowy, pełen życzeń, uśmiechów, radości i niespodzianek. Inicjatorem międzynarodowego święta jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. W ramach propagowania założeń tego święta, wszystkie nasze przedszkolaki wspólnie uczestniczyły w wesołych zabawach, przepełnionych radością i beztroską. Od rana panowała radosna atmosfera, a na przedszkolaków czekało wiele atrakcji. Były konkursy, zabawy taneczne, gry zespołowe, konkurencje prowadzone przez panie wychowawczynie oraz smakowity poczęstunek – „czekoladowe truskawki”. Dużym przeżyciem były odwiedziny taty Janka – muzyka, gitarzysty. A po wspólnych pląsach i zabawach, przyszedł czas na swobodne zabawy na terenie ogródka, gdzie dzieci mogły wypróbować otrzymany prezent – skakankę, na której uczyły się lub doskonaliły różne sposoby skakania. Mamy nadzieję, że ten dzień, który obfitował w mnóstwo pozytywnych wrażeń będzie mile wspominany przez dzieci. W imieniu pani Dyrektor i całego Grona Pedagogicznego wszystkim dzieciom życzymy dużo radości podczas codziennego poznawania świata.

Zdjęcia Krasnoludki....

Zdjęcia Jeżyki...

Zdjęcia Szaraczki...

Piękny i niezwykły jest muzyczny świat. Szczególnie ten doświadczany bezpośrednio, jak to miało miejsce w naszym przedszkolu. Wizyta taty Janka spotkała się z radosnym przyjęciem. Pan Maciej odwiedził naszych przedszkolaków i podzielił się swoją muzyczną pasją. Opowiedział i pokazał swoje instrumenty muzyczne - gitary: akustyczną i elektryczną. Dzieci miały okazję posłuchać ich brzmienia, poczuć szarpanie strun, drżenie gitarowego pudła oraz pięknych utworów i sposobów gry na gitarze. Pan Maciej zaprezentował różne instrumenty oraz opowiedział o muzyce pokazując koncert zespołu, którego jest członkiem. Na koniec wysłuchaliśmy "wisienki na torcie" czyli fragmentu pracy pana Macieja tworzącego muzykę do gier komputerowych z udziałem naszego Janka, który podłożył głos pod bajkową postać. To było fantastyczne.

   Bardzo dziękujemy tacie Janka za poświęcony nam czas i budzenie zainteresowań artystycznych.

Relacja zdjęciowa...

Światowy Dzień Pszczół obchodzony jest co roku 20 maja. Jego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.  

Przedszkolaki znały odpowiedź na następujące pytania:

- Jak zbudowana jest pszczoła?

- Co dają nam pszczoły?

- Gdzie mieszkają pszczoły?

- Kto opiekuje się pszczołami?

Nie zabrakło zabaw matematycznych, ruchowych oraz tańców. Na zakończenie zajęć przedszkolaki  wykonały pracę plastyczną

Dzień Pszczoły (Bee Day) był wspaniałą okazją  do utrwalenie nazw kolorów, nazw liczebników oraz części ciała w języku angielskim. Działanie to zostało podjęte  w ramach projektu edukacyjnego English Special Days.

Zdjęcia j. angielski...

Zdjęcia Krasnoludki...

Zdjęcia Jeżyki...

Zdjęcia Szaraczki...

W ramach podsumowania projektu English Special Days przedszkolaki z każdej grupy przygotowały piosenkę dla Mamy.

Z okazji Dnia Matki życzymy Wam kochane Mamy dużo zdrowia, szczęścia i uśmiechu wiele, niech się spełni każde Wasze skryte marzenia! Happy Mother’s Day!!!!!

 

W dniu 25 maja przedszkolaki z wszystkich grup wybrały się na wycieczkę do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Na kilka godzin przenieśliśmy się do czasów dzieciństwa naszych babć i dziadków, a może jeszcze dalej. Dla wielu dzieci, była to pierwsza taka podróż w czasie, ponieważ  nie były jeszcze na prawdziwej wsi i nie widziały pasących się na łące zwierząt. Miały okazję zobaczyć jak wyglądały obory, stodoły, wiejskie chaty - wszystkie z naturalnych surowców: drewna, kamienia, metalu i bez plastiku a także elektryczności, przydrożne kapliczki, zboże rosnące w polu, pasiekę. Dowiedziały się, co to jest strzecha, do czego służy i z czego ją robiono. Przekonały się, że kiedyś domy zwane chałupami wyglądały zupełnie inaczej, inne były też meble w środku i przedmioty codziennego użytku. Ludzie żyli z tego co sami wyprodukowali we własnych gospodarstwach. Nie musieli robić zakupów w sklepie, bo wszystko było w gospodarstwie, nawet płótno na ubrania… Trudno to sobie wyobrazić nawet tutaj w skansenie. Przedszkolacy na chwilę zostali zamienieni w dawnych gospodarzy chałupy i mieli za zadanie wykonać zlecone prace domowe przy użyciu dawnych sprzętów. Dzieci przekonały się, że życie na wsi, choć pewnie nieraz bywało ciężkie, to mimo wszystko było ciekawe, a dzieci mogły radośnie i beztrosko biegać bezpiecznie po całej wsi. Przedszkolaki uczestniczyły także w warsztatach edukacyjnych „Malowany Konik” w czasie których poznały zabawki, którymi bawiły się maluchy w dawnych czasach. Klepaki, terkotki, gwizdki, piszczałki, bujane koniki czy wózki wzbudziły duże zainteresowanie.

Zdjęcia Krasnoludki...

Zdjęcia Jeżyki...

Zdjęcia Szaraczki...

 

Nasze przedszkole dnia 18.05.2022 odwiedził teatr lalek Bajka z przedstawieniem pt: "Wielkie sprawy małej żaby". Bohaterami przedstawienia tym razem były pięknie wykonane lalki. Dzieci żywo reagowały na przygody małej żabki. Dowiedziały się, że w lesie nie wolno zostawiać po sobie śmieci ani hałasować, ponieważ mieszkają tam zwierzęta. Razem z bohaterami przedstawienia śpiewały piosenkę o przyjacielu. Celem sztuki było kształtowanie właściwego stosunku do przyrody, umiejętności życia w przyjaźni, tolerancji wobec odmienności osobowości i wyglądu. Po skończonym przedstawieniu dzieci odpowiadały na pytania aktorów.

Zdjęcia...