Narodowy Dzień Powstań Śląskich – nowe święto państwowe

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Polacy stanęli przed trudnym i ważnym zadaniem. Musieli odbudować państwo polskie po trwającej prawie półtora wieku niewoli. Niestety musieli także walczyć o granice odradzającego się państwa.

Do tej walki przystąpili także Ślązacy, a ich determinacja, odwaga i patriotyzm nie mogą pójść w zapomnienie. W trzech powstaniach – w latach 1919, 1920 i 1921 r. – Polacy wywalczyli przyznanie Polsce znacznego obszaru Górnego Śląska (z dobrze rozwiniętymi górnictwem i przemysłem). Dlatego od tego roku, 20 czerwca, będziemy obchodzić Narodowy Dzień Powstań Śląskich.

Pomysłodawcami upamiętnienia trzech powstań śląskich oraz ich uczestników są radni Sejmiku Województwa Śląskiego oraz m.in. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Polski Śląsk.

Ustawa wprowadzająca to nowe święto została podpisana 7 czerwca br. przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, który tak argumentował uchwalenie ustawy:

„Mając na uwadze oddanie czci bohaterom, których odwaga umożliwiła powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, kultywowanie pamięci o naszych przodkach walczących o niepodległość i upowszechnienie wiedzy o tych trzech zrywach w świadomości Polaków, ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstań Śląskich – jest w pełni uzasadnione”.

Fakt ten nie przeszedł bez echa w naszej szkole. Uczniowie klasy 7, którzy w tym roku szkolnym zgłębiali wiedzę na temat odradzającego się państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. oraz wydarzeń historycznych związanych z ustanowieniem nowych granic państwa, a więc także na temat powstań śląskich, przygotowali krótki apel.

20 czerwca siódmoklasiści odczytali w poszczególnych klasach informacje na temat ustanowienia nowego święta państwowego oraz przybliżyli tło historyczne wydarzeń z lat 1919-1921.

Zdjęcia...